A kerttervezés lényege az összhang, a megformáltság és a vizuális értelmezhetőség. A kerttervezés, mint minden más kreatív folyamat, nemcsak a technikák elsajátításáról szól, hanem egy speciális látásmódot igényel, hogy a környezetünket, a világot érzékenyebben és kreatívabban szemléljük!
Kertünk a kimeríthetetlen sokszínűség tárháza. Folyton változó, évszakonként különböző díszítő értékeivel, folyamatos növekedésével varázsol bennünket. Zöldellés, virágzás, levélhullás társul a velük járó színtartomány gazdagságával. Folytonos növekedéséből fakadóan folyamatosan módosuló térhatás. Ezt a folyamatot előre meglátni, kihasználni és megtervezni a tervező feladta.
Minden kert sajátos fekvésű, egyedi kilátással – belátással, benapozottsággal. A ház és a kert egymás részei. A helyszíni szemlék során a ház külseje az első, meghatározó elem. Célom, hogy a kerttervezés során azt a benyomást keltsük, hogy a ház és a kert évek óta egységet alkot, vagy akár segítsünk a ház hibáinak elrejtésében.
Elsőként a tér berendezésével foglalkozunk, alapvetően átlátható legyen a kert, de legyenek diszkrét, fenntartható zugok is. Egyesítjük a józanságot a praktikussággal.
A tervezési folyamat az alábbi munkarészeket foglalja magába:
– Helyszínrajz és növényfelmérés
– Kertépítészeti ötletterv
– Kertépítészeti terv
– Növénykiültetési terv
– Kitűzési terv
– Öntözési terv
– Dísz- és szökőkút terv
A Megrendelővel egyeztetés 3 alkalommal történik.
Célom, a kertjükben, a tér berendezése. Úgy, hogy nem csak esztétikai szempontból legyen kielégítő, hanem oldja meg a gyakorlati problémákat is. A kertet a térbeli elrendezés teszi érdekessé. Célom, hogy a kész kertjükben végig sétálva felfrissüljön a lelkük és felüdüljenek az érzékeik.
A kerttervezés lényege az összhang, a megformáltság és a vizuális értelmezhetőség. Egy kerttervezőnek kötelessége tisztában lennie a növények életterével, szükségleteivel és a vad környezetükben való viselkedésükkel. Számos tervezőnek nem mindig erőssége a növények és környezetük összefüggéseinek ismerete.
Miért engem válasszanak?
A vizuális hatás és a hatékony helykihasználáshoz szeretnék útmutatást nyújtani. Egy átgondolt és megfontolt növénytelepítéssel mutatóssá és stílusossá tehetjük kertünket.
A növények fontos részei a tervnek. Jól kell illeszkedniük a kert méretéhez és arányaihoz. A kerttervező szobrot alkot a növényzetből, és más anyagoktól eltérően évekbe is telhet, míg elkészül a műalkotás. Az évek során, ahogy a növények fejlődnek, egészen megváltozik a viszonyuk egymáshoz, és a környezetükhöz képest is! A megszerkesztett geometrikus formák és a laza vagy szabálytalan növényformák kombinációjának vizuális összhatása mindig izgalmas lesz!
Mindenképp kérjen fel kerttervezőt, ha fontos Önnek, hogy a kertre fordított pénz és a belefektetett munka eredményeképpen létrejövő kert beváltsa a reményeinket, vagyis megfeleljen mindannak, ami elvárható tőle.
Tippek a tervezéshez:
-
Legfontosabb kérdésünk, hogy kinek – kiknek lesz a kert. Szeretünk kertészkedni, vagy csak pihenni és szórakozni szeretnénk.
-
Gyerekek?
-
Kutya?
-
Figyeljük meg a napsütéses órák számát, a nap mozgását.
-
Vegyük figyelembe a növények állandó változásait.
-
Hagyjuk bőven helyet a növények számára.
-
Kilátás, tagoltság
Gyakori hibák:
-
Életformánk objektív megítélése!
-
Növények ökológiai ismerete! – méreteinek és igényeinek megismerése
-
Érdemes egy stílust kiválasztani, nehogy összezavarodjunk a rengeteg ötlettől.
-
Ne zsúfoljuk teli a kertünket!
-
Vízelvezetés megoldása.
-
Kerti tó méretének, és helyének kiválasztása.