Nyílt ötletpályázat a Gellérthegy funkcionális rendezésére!
A meghirdetett ötletpályázat kiemelt célja – a kiírás szerint – olyan alternatíva kidolgozása a Gellérthegy revitalizációjára, mely építészeti, tájépítészeti, közlekedési, képzőművészeti eszközök segítségével új tartalommal tölti meg a helyszínt. Figyelembe veszi az épített és természeti környezet értékeit, a világörökségi címet és a műemlékvédelem szempontjait.
Az ötletpályázat további törekvése a Citadella épületére vonatkozó hasznosítási javaslatok begyűjtése, mivel rendezni szeretnék az erődítmény Budapesten betöltött szerepét.
Közkedvelt magyalfaj. Ágai sűrűn nőnek, jól metszhető cserje. Madarak is kedvelik bogyói miatt. Minden kertbe jól beilleszthető! Noha sokban hasonlít a puszpánghoz, de annál gyorsabban és kicsit magasabbra növekszik.
Euonymus japonicum ’Microphyllus’ — kislevelű japán kecskerágó
Apró fényes, bőrszerű zöld levelű örökzöld cserje. 40-50 cm-nél nem nő magasabbra. Napon félárnyékban egyaránt megél.
Lonicera nitida ’Maigrün’ — mirtuszlonc
Elterülő növésű, sűrű ágú, edzett örökzöld cserje. Félárnyékos, árnyékos fekvésbe való. 50-80 cm magas. Jól nyírható.
Prunus laurocerasus ’Mano’ — babérmeggy
Alacsony termetű és lassú növekedésű babérmeggy fajta. Lapított gömb alakú. Ültethető növénycsoportokba, sövénynek vagy szoliternek is. Bírja a nyírást, jelző sövénynövénynek is alkalmas!
Gömbölyded törpecserje. Ősszel levelei vörösre színeződnek!! Ültethetjük sziklakertbe, vagy edénybe, nyírott vagy nyíratlan sövény kialakítására is alkalmas. Napra való.
Ligustrum ovalifolium ‘Nünü’ — fagyal
Lassú növekedésű, 1-1,5 m magas sűrűn elágazó cserje. Gazdagon virágzik, igényes fagyal fajta.
Taxus baccata ’Nissen’s Corona’ — tiszafa
Szabályos köralakban elterülő, akár 5 méteres átmérőt és 1 méteres magasságot elérő bokor. Tűi világoszöldek. Edzett, igénytelen, fagytűrő fajta. Nagyobb felületeken talajtakarónak ültetik.
– Taxus cuspidata ’Nana’
1-2 méter magas és 4 méter szélles, terülő. Nagyon korán fakad. Árnyékot jól tűri.
Taxus cuspidata ’Nana Aurescens’ — sárga tarka törpe tiszafa
Laboratóriumban is megvizsgálták a magokat, és rangsorolták őket a valós ár-érték arány alapján.
A kilenc megvizsgált fűmagból ötöt így is ki kell vonni a forgalomból.
A fűmagkeverékek – az ideális gyepfejlődés érdekében – különböző fűfajokat tartalmaznak eltérő arányban. A szakemberek megvizsgálták a keverékek tisztaságát, az idegen magok és rohadt szemek mennyiségét, az esetleges GMO-tartalmat, az összetevők arányát, valamint a csírázóképességet is. Szintén ellenőrizték, hogy a fémzárszámot feltüntették-e a csomagoláson. A fémzárszám a vetőmag legfontosabb azonosítója, ugyanis ennek segítségével ellenőrizhető a termék származása.
A leggyakoribb probléma a keverékek csírázóképességével volt. Akadt olyan összetevő, ami a jogszabályban előírt 75%-os csírázóképesség helyett csupán 8%-ot ért el!
Előfordult az is, hogy az összetevők aránya jócskán eltért az ígérttől, vagy magas volt a keverék idegen mag tartalma, illetve jelölési hiányosságok is voltak.